News

Back to Club News

Back 2 Back for our Masters!

TISLSC Masters collect their pennant

It’s official.
Our Masters are Back to Back SLSWA Masters Club Champions, after a close battle between Trigg Island SLSC, and Sorrento.
After competing in the beach and surf events on the 4th of March, there was a 22 point difference, that meant that with the short course boat events still to occur, it was anyone’s title to be had. Not to be beaten, our Masters rallied together and last minute entered a 220+ point Male Boaties crew, who came 3rd on Saturday 16th March.
We also had a women’s team entered, but unfortunately due to illness they couldn’t compete.

With the bronze medal efforts of the boaties, our Masters stayed ahead, winning their second consecutive Championship Title, 16 points clear of 2nd placed Sorrento SLSC.

The results are below:


2 KM Beach Run:

35-39 – Male – 1st Place – Alan Albert – 6 Points
45-49 – Female – 2nd Place – Tamsin Durey – 5 Points
45-49 – Male – 3rd Place – Mark Broady – 4 Points
50-54 – Male – 4th Place – Paul Burton – 3 Points
55-59 – Male – 3rd Place – Dianne Doick – 4 Points

Beach Flags:

35-39 – Female – 2nd Place – Hayley Mckee – 5 Points
35-39 – Female – 6th Place – Anna Longwood – 1 Point
40-44 – Female – 3rd Place – Renae Liddell – 4 Points
45-49 – Male – 5th Place – Mark Broady – 2 Points
50-54 – Male – 4th Place – Paul Burton – 3 Points
60-64 – Male – 3rd Place – Luciano Sabatino – 4 Points

Beach Relay:

170 + – Female – 4th Place – Dianne Doick, Renae Liddell, Anna Longwood, Hayley McKee – 3 Points

Beach Sprint:

35-39 – Female – 6th Place – Anna Longwood – 1 Point
40-44 – Female – 5th Place – Renae Liddell – 2 Points
55-59 – Female – 2nd Place – Dianne Doick – 5 Points
60-64 – Male – 2nd Place – Luciano Sabatino – 5 Points

Board Race:

35-39 – Female – 3rd Place – Lauren Robertson – 4 Points
35-39 – Female – 4th Place – Rochelle McKee – 3 Points
35-39 – Male – 1st Place – Alan Albert – 6 Points
40-44 – Female – 1st Place – Kate Mosel – 6 Points
45-49 – Female – 1st Place – Tamsin Durey – 6 Points
45-49 – Female – 3rd Place – Natalie Hawkes – 4 Points
45-49 – Male – 3rd Place – Michael Boisvert – 4 Points
50-54 – Male – 1st Place – Brad Headling – 6 Points
50-54 – Male – 2nd Place – Luke Upfold – 5 Points
55-59 – Female – 1st Place – Dianne Doick – 6 Points
55-59 – Female – 3rd Place – Cas Ryan – 4 Points
55-59 – Male – 2nd Place – Mark Mulvay – 5 Points
55-59 – Male – 6th Place – Mark Doick – 1 Point
60-64 – Male – 1st Place – Andrew Jay – 6 Point
60-64 – Male – 2nd Place – Reginald Beaton – 5 Points
60-64 – Male – 3rd Place – David Host – 4 Points

Board Relay:

110+ – Female – 2nd Place – Tamsin Durey, Rochelle McKee, Lauren Robertson – 5 Points
130+ – Female – 1st Place – Natalie Hawkes, Kate Mosel, Cas Ryan – 6 Points
130+ – Male – 3rd Place – Troy Baird, Michael Boisvert, Todd Hawkes – 4 Points
150+ – Female – 2nd Place – Dianne Doick, Kimberlee Radford, Meghann Tysoe – 5 Points
150+ – Male – 1st Place – Brad Headling, Andrew Jay, Luke Upfold – 6 Points
150+ – Male – 2nd Place – Alan Albert, Neil Bowie, David Host – 5 Points
170+ – Male – 1st Place – Reginald Beaton, Mark Doick, Mark Mulvay – 6 Points
170+ – Male – 3rd Place – Mark Broady, Robert McKee, Luciano Sabatino – 4 Points

Board Rescue:

35-39 – Female – 1st Place – Rochelle McKee, Lauren Robertson – 6 Points
35-39 – Male – 1st Place – Alan Albert, Mark Mulvay – 6 Points
40-44 – Female – 3rd Place – Kate Mosel, Meghann Tysoe – 4 Points
45-49 – Female – 1st Place – Tamsin Durey, Natalie Hawkes – 6 Points
45-49 – Male – 1st Place – Troy Baird, Michael Boisvert – 6 Points
45-49 – Male – 2nd Place – Mark Broady, Todd Hawkes – 5 Points
50-54 – Female – 1st Place – Dianne Doick, Cas Ryan – 6 Points
50-54 – Female – 2nd Place – Kimber Radford, Cas Ryan – 5 Points
50-54 – Male – 1st Place – Brad Headling, Luke Upfold – 6 Points
60-64 – Male – 1st Place – Reginald Beaton, Andrew Jay – 6 Points
60-64 – Male – 3rd Place – Neil Bowie, Luciano Sabatino – 4 Points

Double Ski:

30-39 – Female – 6th Place – Rochelle Mckee, Lauren Robertson – 1 Point
30-39 – Mixed – 6th Place – Alan Albert, Hayley McKee – 1 Point
40-49 – Female – 2nd Place – Kate Mosel, Meghann Tysoe – 5 Points
40-49 – Male – 3rd Place – Troy Baird, Bradley Headling – 4 Points
40-49 – Mixed – 3rd Place – Bradley Headling, Kate Mosel – 4 Points
40-49 – Mixed – 4th Place – Troy Baird, Meghann Tysoe – 3 Points
50+ – Mixed – 4th Place – Mark Mulvay, Caz Ryan – 3 Points
50-59 – Female – 1st Place – Dianne Doick, Caz Ryan – 6 Points
50-59 – Female – 6th Place – Mark Mulvay, Luke Upfold – 1 Point
60-69 – Male – 1st Place – Reginald Beaton, David Host – 6 Points

Ironman:

45-49 – 4th Place – Troy Baird – 3 Points
45-49 – 5th Place – Todd Hawkes – 2 Points
45-49 – 6th Place – Mark Broady – 1 Point
50-54 – 1st Place – Bradley Headling – 6 Point
50-54 – 2nd Place – Luke Upfold – 5 Points
55-59 – 2nd Place – Mark Mulvay – 5 Points
55-59 – 3rd Place – Mark Doick – 4 Points
60-64 – 1st Place – Reginald Beaton – 6 Points
60-64 – 2nd Place – Andrew Jay – 5 Points
60-64 – 4th Place – Clem Ryan – 3 Points

Ironwoman:

35-39 – 2nd Place – Rochelle McKee – 5 Points
35-39 – 3rd Place – Lauren Robertson – 4 Points
40-44 – 1st Place – Kate Mosel – 6 Points
40-44 – 3rd Place – Jenny Taylor – 4 Points
45-49 – 1st Place – Tamsin Durey – 6 Points
55-59 – 2nd Place – Caz Ryan – 5 Points
55-59 – 3rd Place – Dianne Doick – 4 Points

Single Ski:

35-39 – Female- 6th Place – Rochelle McKee – 1 Point
35-39 – Male – 3rd Place – Alan Albert – 4 Points
40-44 – Female – 2nd Place – Kate Mosel – 5 Points
45-49 – Female – 2nd Place – Meghann Tysoe – 5 Points
45-49 – Female – 4th Place – Tamsin Durey – 3 Points
45-49 – Female – 5th Place – Natalie Hawkes – 2 Points
45-49 – Male – 4th Place – Troy Baird – 3 Points
45-49 – Male – 5th Place – Nathan Sturgeon – 2 Points
50-54 – Male – 4th Place – Luke Upfold – 3 Points
55-59 – Female – 1st Place – Caz Ryan – 6 Points
55-59 – Female – 5th Place – Dianne Doick – 2 Points
60-64 – Male – 3rd Place – David Host – 4 Points
60-64 – Male – 4th Place – Andrew Jay – 3 Points
65-69 – Female – 1st Place – Jenny Taylor – 6 Points
65-69 – Male – 3rd Place – Clem Ryan – 4 Points
65-69 – Male – 5th Place – Robert McKee – 2 Points

Single Ski Relay:

110+ – Female – 2nd Place – Rochelle McKee, Kate Mosel, Meghann Tysoe – 5 Points
130+ – Male – 4th Place – Alan Albert, Troy Baird, Nathan Sturgeon – 3 Points
150+ – Female – 1st Place – Dianne Doick, Lauren Robertson, Caz Ryan – 6 Points
150+ – Male – 4th Place – Mark Broady, Mark Doick, Todd Hawkes – 3 Points
170+ – Male – 2nd Place – Brad Headling, Andrew Jay, Mark Mulvay – 5 Points

Surf Boat:

220 Min – Male – 3rd Place – Andrew Alexander, Rodney Bennett, Bruce Boelen, Brad Carr & Peter Savage – 4 Points

Surf Race:

35-39 – Female – 2nd Place – Lauren Robertson – 5 Points
35-39 – Female – 3rd Place – Rochelle McKee – 4 Points
40-44 – Female – 2nd Place – Kate Mosel – 5 Points
45-49 – Female – 1st Place – Natalie Hawkes – 6 Points
45-49 – Female – 3rd Place – Tamsin Durey – 4 Points
45-49 – Female – 5th Place – Chelsea Boisvert – 2 Points
45-49 – Male – 2nd Place – Mike Boisvert – 5 Points
45-49 – Male – 5th Place – Mark Broady – 2 Points
50-54 – Female – 4th Place – Kimber Radford – 3 Points
50-54 – Male – 1st Place – Bradley Headling – 6 Points
50-54 – Male – 2nd Place – Luke Upfold – 5 Points
50-54 – Male – 4th Place – Paul Burton – 3 Points
55-59 – Female – 2nd Place – Caz Ryan – 5 Points
55-59 – Male – 3rd Place – Mark Mulvay – 4 Points
60-64 – Male – 1st Place – Reginald Beaton – 6 Points
65-69 – Female – 4th Place – Jenny Taylor – 3 Points
65-69 – Male – 2nd Place – Warren Myers – 5 Points
65-69 – Male – 6th Place – Clem Ryan – 1 Points

Surf Teams:

110+ – Female – 1st Place – Natalie Hawkes, Rochelle McKee, Lauren Robertson – 6 Points
110+ – Female – 6th Place – Anna Longwood, Hayley McKee, Meghann Tysoe – 1 Point
110+ – Male – 1st Place – Alan Albert, Brad Headling, Luke Upfold – 6 Points
130+ – Female – 1st Place – Tamsin Durey, Kate Mosel, Caz Ryan – 6 Points
130+ – Female – 3rd Place – Chelsea Boisvert , Dianne Doick, Kimber Radford – 4 Points
130+ – Male – 2nd Place – Troy Baird, Michael Boisvert, Mark Broady – 5 Points
170+ – Male – 3rd Place – Reginald Beaton, Paul Burton, Mark Mulvay – 4 Points
170+ – Male – 4th Place – Mark Doick, Todd Hawkesm Warren Myers – 3 Points

Taplin Relay:

110+ – Female – 2nd Place – Rochelle McKee, Kate Mosel, Lauren Robertson – 5 Points
130+ – Female – 2nd Place – Chelsea Boisvert, Dianne Doick, Meghann Tysoe – 5 Points
130+ – Male – 1st Place – Brad Headling, Nathan Sturgeon, Luke Upfold – 6 Points
150+ – Female – 1st Place – Tamsin Durey, Natalie Hawkes, Caz Ryan – 6 Points
150+ – Female – 4th Place – Hayley McKee, Kimber Radford, Jenny Taylor -3 Points
170+ – Male – 2nd Place – Mike Boisvert, Neil Bowie, Luciano Sabatino – 5 Points
170+ – Male – 5th Place – Paul Burton, Warren Myers, Clem Ryan – 2 Points

Total Points: 599 Points












Trigg Island Surf Life Saving Club acknowledges the traditional owners, the Whadjuk People of the Noongar Nation, of the beach on which we work and play. We pay our respect to their elders past and present and are grateful for their continuing connection to the land, sea and sky.