News

Back to Club News

Super Star Members in this Years Super Surf Teams, in Maroubra

Header image for Trigg Island SLSC write up, on the Super Surf Teams Carnival 2024

The bumper weekend of Surf Lifesaving Australia, continued after the Thursday Interstate event, with this years Super Surf Teams, 3 round competition hosted at Maroubra Beach. 16 teams from around Australia competed in the mammoth event, that is considered a league in it’s own, and is deemed a festival of team-based Surf Sports action.

Western Australia had 2 teams compete; named appropriately after 2 locations from our WA coastline that are just 2 of the many beautiful spots to be celebrated. Across the Broome Pearlers, and the Scarboro Sunsets, Trigg Island SLSC was represented by 6 members, with 2 additional member’s within the reserves. There was also a last minute addition of long term competitor, and historic Scarboro Sunsets team member Dan Humble, who returned for action in Round 2 and 3.

Our member’s put on an impressive display of performances across the 3-day carnival, with notable performances coming from Jazmin Shipway-Carr, who placed top 3 in the Single Ski event multiple times. Dan Humble was able to brush off a shaky start to have solid performances in his events, and Olivia Doddy proved valuable as she stepped in for Round 2 and finished top 5 within the Board Race.
These are just a handful of stellar moments displayed by our members over the weekend. Congratulations to all who competed, we wish you all safe travels home and we’ll be seeing you back on the beach soon!

Results for our members are below:

Friday 12th January
Round 1


Club Leaderboard:

5th Place – Broome Pearlers (163 Points) – Jazmin Shipway-Carr, Annika Negus, Kai Marchetto, and Ben Jones.
15th Place – Scarboro Sunsets (84 Points) – Femke Negus and Eleanor Flowers.

Reserves: Paige Wood and Olivia Doddy.

7th Place – Mixed – Ocean M Relay – Eleanor Flowers, Femke Negus & Paige Wood.
13th Place – Mixed – Ocean M Relay – Ben Jones, Kai Marchetto, Annika Negus & Jazmin Shipway-Carr
5th Place – Mixed – 2 Person Surf Relay – Ben Jones
13th Place – Mixed – 2 Person Surf Relay – Eleanor Flowers
8th Place – Mixed – 2 Person Board Relay – Kai Marchetto & Annika Negus
14th Place – Mixed – 2 Person Board Relay – Femke Negus
5th Place – Mixed – 2 Person Single Ski Relay – Jazmin Shipway-Carr
14th Place – Mixed – 2 Person Single Ski Relay – Paige Wood

14th Place – Male – Surf Race – Ben Jones
11th Place – Female – Surf Race – Eleanor Flowers

8th Place – Female – Board Race – Annika Negus
16th Place – Female – Board Race – Femke Negus
14th Place – Male – Board Race – Kai Marchetto

1st Place – Female – Single Ski Race – Jazmin Shipway-Carr
9th Place – Female – Single Ski Race – Paige Wood

Saturday 13th January
Round
2

Club Leaderboard:

9th Place – Scarboro Sunsets (133 Points) – Femke Negus and Eleanor Flowers.
11th Place – Broome Pearlers (102 Pointts) – Jazmin Shipway-Carr, Annika Negus, Kai Marchetto, and Ben Jones.

Reserves: Paige Wood and Olivia Doddy.

9th Place – Mixed – Ocean M Relay – Eleanor Flowers, Dan Humble & Olivia Doddy
11th Place – Mixed – Ocean M Relay – Ben Jones, Kai Marchetto & Jazmin Shipway-Carr
5th Place – Mixed – 2 Person Surf Relay – Eleanor Flowers
12th Place – Mixed – 2 Person Surf Relay – Ben Jones
17th Place – Mixed – 2 Person Board Relay – Kai Marchetto
15th Place – Mixed – 2 Person Board Relay – Olivia Doddy
12th Place – Mixed – 2 Person Single Ski Relay – Jazmin Shipway-Carr
3rd Place – Mixed – 2 Person Single Ski Relay – Dan Humble

10th Place – Female – Surf Race – Eleanor Flowers
9th Place – Male – Surf Race – Ben Jones

4th Place – Female – Board Race – Olivia Doddy
15th Place – Male – Board Race – Kai Marchetto

2nd Place – Female – Single Ski Race – Jazmin Shipway-Carr
17th Place – Male – Single Ski Race – Dan Humble

Sunday 14th January
Round 3

Club Leaderboard:

9th Place – Broome Pearlers (132 Pointts) – Jazmin Shipway-Carr, Annika Negus, Kai Marchetto, and Ben Jones.9th Place – 10th Place – Scarboro Sunsets (127 Points) – Femke Negus and Eleanor Flowers

Reserves: Paige Wood and Olivia Doddy.

6th Place – Mixed – Ocean M Relay – Ben Jones, Kai Marchetto, Annika Negus & Jazmin Shipway-Carr.
14th Place – Mixed – Ocean M Relay – Eleanor Flowers, Dan Humble, Femke Negus & Paige Wood.
11th Place – Mixed – 2 Person Surf Relay – Eleanor Flowers
14th Place – Mixed – 2 Person Surf Relay – Ben Jones
9th Place – Mixed – 2 Person Board Relay – Annika Negus
15th Place – Mixed – 2 Person Board Relay – Femke Negus
5th Place – Mixed – 2 Person Single Ski Relay – Dan Humble & Paige Wood
8th Place- Mixed – 2 Person Single Ski Relay – Kai Marchetto & Jazmin Shipway-Carr
5th Place – Female – Surf Race – Eleanor Flowers
12th Place – Male – Surf Race – Ben Jones

9th Place – Female – Board Race – Annika Negus
12th Place – Female – Board Race – Femke Negus
16th Place – Male – Board Race – Kai Marchetto

5th Place – Female – Single Ski Race – Paige Wood
6th Place – Female – Single Ski Race – Jazmin Shipway-Carr
4th Place – Male – Single Ski Race – Dan Humble


Trigg Island Surf Life Saving Club acknowledges the traditional owners, the Whadjuk People of the Noongar Nation, of the beach on which we work and play. We pay our respect to their elders past and present and are grateful for their continuing connection to the land, sea and sky.